Avcılar Escort Youtube Mp3 Youtube Mp3 Youtube Mp3Youtube Mp3 Youtube Mp3

İslam dini nedir

  • 13 Aralık 2019
  • 136 kez görüntülendi.
İslam dini nedir

“Allahım, bizlere dünyada iyilik, âhirette de iyilik ver” âyeti, İslâm’daki dünya ve âhiret dengesini en iyi biçimde belirtmektedir.Slâm, ne dünyaya fazla kıymet vererek âhiretin, ne de âhirete ağırlık vererek dünyanın terkedilmesine izin verir.. İslâm’da ruhban sınıfı yoktur. Herkes dinini gücü nisbetinde kendi öğrenmek zorundadır. .İslâm, tüm mânasıyle ahlâk ve fazîlet dîni olduğu benzer biçimde, en yüksek mertebede ilim ve hakikatın koruyucusudur. Yahudîlik beden zevklerini ve maddî yararları ön plânda meblağ. Mensuplarını hırsla dünyaya bağlanmağa sevkeder.Buna mukabil İslâmiyet, ruh ile gövde, dünya ile âhiret arasında tam bir denge kurmuş; ne bedene, ne de ruha ızdırap çektirmeyi esas almıştır”hitab edebilme özelliğinde olan bir dindir.Eski dinlerin, zamanla,”İslâm dîni, Allah’ın, son peygamberi Hz. Muhammed (asm) vasıtasıyla bütün insanlara gönderdiği son olarak ve en harika dindir. İslâm’ın gelmesiyle, diğer dinlerin hükmü sonlanmıştır. İslâm dînini kabul eden kimseye Müslüman denir. İslâm’ın son olarak ve Allah katında yegâne mûteber din olduğu, Kur’an-ı Kerim’de şöyleki belirtilir:

اَلْيَوْمَ اَكْمَلْتُ لَكُمْ دينَكُمْ وَاَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتى وَرَضِيتُ لَكُمُ الإسلاَمِ دينًا
“Bugün sizin dîninizi sizin için kemâle erdirdim. Sizin üzerinizdeki nîmetimi (lütuflarımı) tamamladım ve size din olarak İslâm’ı seçtim (yalnız İslâm’dan razı ve ondan hoşnûd oldum)”. (el-Mâide, 3).

وَمَنْ يَبْتَغِ غَيْرَ اْلإسلاَمِ دينًا فَلَنْ يُقْبَلَ مِنْهُ وَهُوُ فِى الاخِرَةِ مِنَ الْخسرينَ
“Kim İslâm’dan başka bir din ararsa, ondan (seçtiği dîni) kabûl edilmiyecektir ve o, âhirette hüsrâna (büyük zarara) uğrayanlardan [olacak>tır.”

اِنَّ الدِّينَ عِنْدَ اللّهِ اْلاِسْلاَمُ
“Allah katında yegâne (hak) din İslâmdır.” (Âl-i İmrân, 19).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ