Avcılar Escort Youtube Mp3 Youtube Mp3 Youtube Mp3Youtube Mp3 Youtube Mp3

İslam’ın şartları nelerdir? İslam’ın 5 şartı

  • 31 Ocak 2020
  • 33 kez görüntülendi.
İslam’ın şartları nelerdir? İslam’ın 5 şartı

İslam, 5 temel üzerine kurulmuştur. Müslüman bir kişinin kesinlikle bilmesi ve yapması gerekli olan durumlar vardır. İslam’ın koşullarını madde madde kelime anlamları ile beraber bu başlık altında sizler için derledik. Peki İslam’ın şartları nelerdir?

Peygamber Efendimiz (S.A.V.) islamın şartlarıile alakalı hadis;

“İslam, Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasulü olduğuna şehadet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekatı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkan bulduğun zaman Kâbe’yi ziyaret (hac) etmendir.” 

İslamın şartları açıklamalı
1- Kelime-i Şehadet getirmek; Kelime-i Şehadet; “Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü” demektir. Anlamı ise;”Ben şehadet ederim ki, (Yani görmüş gibi bilirim ve bildiririm ki) Allah’tan başka ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki, Muhammed aleyhisselam Onun kulu ve resulüdür.”

Resulullaha inanmak demek, Onun bildirdiklerinin tamamını kabul etmek, inanmak ve hepsini beğenmek demektir. Kelime-i Şehadeti dile getiren kişi Müslüman olur ve bundan sonra İslam hukukunun Müslümanlara tanıdığı tüm haklara sahip olur.

2- Namaz kılmak; Namaz, İslam’ın beş koşulundan biri olan, günün belli vaktilerinde ve abdest alınarak yerine getirilen ibadettir. Namaz kılmak, akllı olan ve büluğ çağına giren her erkek ve kadın müslümana farzdır. Adem aleyhisselamdan beri, her dinde bir vakit namaz vardı. Hepsinin kıldığı bir araya toplanarak, Hz. Muhammed aleyhisselama inananlara farz edildi.
“Ey iman edenler, rüku edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77)
3- Oruç tutmak; Oruç, niyet ederek tan yerinin ağarmaya başlamasından itibaren güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve cinsel ilişkiden uzak durmak sureti ile yerine getirilen bir ibadettir. Her Müslümanın ramazan da fecrin başlamasından ki bu sabah namazından güneş batıncaya akşam namazına kadar yemeyi, içmeyi ve şehevi arzuları terk ederek oruç tutmaladır.

Oruç, yalnız aç ve susuz kalmak değildir. Bir hayvanı veya inanmayan bir kimseyi bir odaya hapsedip aç, susuz bırakmakla oruç tutturulmuş olmaz. Oruçtan maksat, sabır, şükür, nefis terbiyesidir.

4- Zekat vermek; Zekat, nisap miktarı yani borcunu düştükten sonra alacaklarıyla birlikte elinde 96 gram değerinde, para veya ticaret malı olanın kırkta birini zekat vermesi farzdır. Zekat parasal durumu iyi olan herkezin, her yıl fakir veya muhtaçlara verilmesi gerekli olan sadakadır. Meyve ve tarla mahsulünün de onda birini fakire vermek farzdır. Bu onda bir zekata da uşur denir.
“Zekat vermeyene Allahü teâlâ lanet eder.” (Nesai)
5- Hacca gitmek; Hac, Müslümanların özel bir zamanda bir ibadeti yapmak kasdıyla Mekke’de bulunmasıdır. Mekke-i mükerreme şehrine gidip gelinceye kadar, geride bıraktığı çoluk çocuğunu geçindirmeye yetişecek maldan fazla kalan parayla oraya gidip gelebilecek kimsenin, ömründe bir kere, Kâbe-i şerifi tavaf etmesi ve Arafat’ta durması farzdır. Haccın vücub ve eda koşulları vardır.

Islamın sarti 5′ tir

1- Kelime-i Şehadet getirmek
2- Namaz kılmak
3- Oruç tutmak
4- Zekat vermek
5- Hacca gitmek

İmanın islamı
İslamın şatları genellikle imanın sartları ile karıştırılabiliyor. İslamın şartları müslüman olan kimsenin inanması ve uyması gerekli olan şartlardır. İmanın sartları ise Allah’a inanan herkezin, müslüman olsun olmasın inanması gerekli olan sartlarıdı. Ama biz müslüman olarak islamın şartları  gibi İmanın sartlarına da inanmamız gerekmektedir. Örneğin tüm peygamberlerin varlığını kabul etmemiz gerekmektedir.

İslamın sartları 5 tir, İmanın şartıda 6 tanedir, bu koşulları da yine sayfamızdan öğrenebilirsiniz: İmanın sartları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ