Avcılar Escort Youtube Mp3 Youtube Mp3 Youtube Mp3Youtube Mp3 Youtube Mp3

MÜBAREK CUMA NAMAZI NASIL KILINIR? CUMA NAMAZI KAÇ REKAT?

  • 17 Ocak 2020
  • 45 kez görüntülendi.
MÜBAREK CUMA NAMAZI NASIL KILINIR? CUMA NAMAZI KAÇ REKAT?

Cuma namazı en önce dört rekat ilk sünnet, iki rekat farz ve dört rekat son sünnet olmak üzere on rekattır.
Camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır.
Öncelikle “Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının 2 rekat farzını kılmaya. Uydum hazır olan imama.” diye niyet ederiz. Daha sonra “Allahu Ekber” diyerek Tekbir getiririz ve namaza başlarız.
Tekbirden sonra elleri bağlarız ve sessiz bir şekilde Sübhaneke okuruz. Sübhaneke’den sonrasında bir şey okumayız ve imamı dinleriz.
İmam sureleri bitirdikten sonrasında “Allahu Ekber” diyerek rükuya gideriz. Rüku’da 3 kere “Sübhane Rabbiye’l-Azim” der ve doğruluruz. Doğrulurken “SemiAllahu li-men hamideh”, tam doğrulunca ise “Rabbena kir’l hamd” deriz.
Daha sonra “Allahu Ekber” diyerek secdeye gideriz. Secdede 3 kez “Sübhane rabbiyel-a ‘ala” deriz. “Allahu Ekber” diyerek dizlerimizin üstünde otururuz. Tekrar “Allahu Ekber” dedikten sonrasında yeniden secdeye gideriz ve 3 kere “Sübhane rabbiyel-a ‘la” deriz.
“Allahu Ekber” diyerek secdeden ayağa kalkarız ve ikinci rekata başlarız. Ayağa kalktıktan sonrasında ellerimizi bağlarız ve hiçbir şey okumadan imamı dinleriz.
İmam sureleri bitirdikten sonrasında “Allahu Ekber” diyerek rükûya gideriz. Rüku’da 3 kez “Sübhane Rabbiye’l-Azim” der ve doğruluruz. Doğrulurken “Semi Allahu li-men hamideh”, tam doğrulunca ise “Rabbena kir’l hamd” deriz.
Daha sonrasında “Allahu Ekber” diyerek secdeye gideriz. Secdede 3 kere “Sübhane rabbiyel-a ‘ala” deriz. “Allahu Ekber” diyerek dizlerimizin üzerinde otururuz. Tekrar “Allahu Ekber” dedikten sonrasında tekrar secdeye gideriz ve 3 defa “Sübhane rabbiyel-a ‘la” deriz.
Secdeden kalkarken “Allahu Ekber” diyerek Tahiyyata otururuz ve Ettehiyyatü, Allahumme Salli, Allahumme Barik ve Rabbena dualarını okuruz. Dualar bittikten sonra imamla birlikte ilkin yüzümüzü sağa çevirir “Es selamu aleyküm ve rahmet’ullah” der merhaba veririz. Aynı şekilde sola da merhaba verdikten sonrasında Cuma namazının farzı tamamlanmış olur.Cuma gününün verdiği mutluluk ve hissiyattan yararlanmak için ne olursa olsun ibadetlerimizi yerine getirelim. Eğer cuma namazı kılınışı ile alakalı kafanızda bazı sual işaretleriniz var ise cuma namazı iyi mi kılınır? Sorusunun cevabını özel olarak hazırladığımız haberimizde bulabilirsiniz. Dinimizin en mühim hususlarından biri de niyettir, niyetiniz halis olduktan sonrasında cuma namazının kılınışını öğrenip ibadetlerinizi yerine getirebilirsiniz.
paragraf 1

Mübarek Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kılınışı nasıl, kaç rekat?

İslam alemi açısından son aşama mühim olan mübarek Cuma namazı iyi mi kılınır? Bu soru bilhassa ergenler tarafından en çok merak edilen araştırılan konu başlıkları içinde yer ediniyor. Bugün camiler dolacak, eller semaya yükselecek. Dualarımızda vatan savunmasında canını veren kahramanlarımızı, 15 Temmuz’da bayrak için ezan için demokrasi için savaşım veren şehit ve gazilerimizi unutmayalım. Özel olarak hazırladığımız içeriğimizde cuma namazı nasıl kılınır? Sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ