Avcılar Escort Youtube Mp3 Youtube Mp3 Youtube Mp3Youtube Mp3 Youtube Mp3

Nasıl Dua Yapılır?

  • 03 Şubat 2018
  • 67 kez görüntülendi.
Nasıl Dua Yapılır?

Dua konusunda bir çok din büyüğümüzün tavsiyeleri vardır. Fakat bu konuda sizlere tavsiyemiz Efendimizin şu güzel tavsiyesi olacaktır. Nasıl dua yapılır konusunda bir çok şeyler söylenebilir. Fakat biz size bu yazıda Efendimizin bir hadisinden yola çıkarak özet ve püf noktalar içeren bir yazı sunacağız. Şimdi konumuza geçelim.

Fuzale İbni Ubeyd radiyallahu anh dan rivayet edildiğine göre, bir keresinde Rasulullah efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem mescide otururken bir adam gelerek namaz kıldı.

Daha sonra şöyle dua etti ‘’Ey Allahım! Beni bağışla ve bana merhamet et’’

Bu duanın üzerine Rasulullah efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem o kişiye : ‘’ Ey Namaz kılan kişi! Acele ettin! Namazını kıldıktan sonra oturduğunda öncelikle Allahü Teâlâ’ya yakışan bir şekilde hamd et: sonra bana salât edip sonrada duanı et’’ buyurdu.

Daha Sonra ise başka bir kişi namazını kılıp oturarak Allahü Teâlâ hazretlerine hamd etti efendimiz sallallahu aleyhi ve selleme de salât etti bunun üzerine Rasulullah efendimiz O kişiye ‘’Şimdi ‘’ iste istediğin sana verilecek ‘’ buyurdu. (Tirmizi Deavat 65. No: 3476)

Dua şüphesiz ince bir hassasiyet istemektedir.Efendimiz nakletmiş olduğumuz bu hadisi şerifte bir sahebe vasıtasıyla bizlere çok güzel bir ders vermektedir.

Efendimizin tavsiyeleri üzerine duada acele etmemeliyiz.Bir isteğimiz olduğu taktirde vaktimiz var ise iki rekat namaz kılmalıyız ve yüce Mevlamıza hamd ü senalar etmeliyiz. Örneğin, “Yarabbi sen bütün noksan sıfatlardan münezzehsin, sen Rahman ve Rahimsin” .Yani yüce Mevla’mızın hoşuna gidecek övgüler sunmalıyız. Bu övgülerin içimizden gelmesi çok önemlidir.Sonra ise peygamber efendimize salatu selam etmeliyiz. Örneğin “Allahümme selli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali Muhammed”. sonrasında duamızı en içten bir şekilde alemlerin Rabbi olan yüce Mevlamıza sunmalıyız.

Yüce Mevlamız dualarımız kabul eylesin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ