Avcılar Escort Youtube Mp3 Youtube Mp3 Youtube Mp3Youtube Mp3 Youtube Mp3

Risalede geçen Bitlis hadisesi nedir, izah eder misiniz?

  • 19 Ocak 2020
  • 14 kez görüntülendi.
Risalede geçen Bitlis hadisesi nedir, izah eder misiniz?

Değerli Kardeşimiz;

Bediüzzaman Hazretleri 1913’ün yaz aylarında Van’a ulaştığında Medresetü’z-Zehra’sının temelini atma işini de yürütmekteydi. Bu yıl arasında “Bitlis hadisesi” ismiyle anılan Hizanlı Şeyh Selim başkanlığında ve Bitlisli Şeyh Şehabeddin ve Seyyid Ali’nin kumandasındaki hareketi de zuhura gelmişti.

Bediüzzaman Hazretleri bu hareketin yayılmaması ve küçülüp yerel kalması için azami gayret sarfetti. Molla Abdulmecid Efendi Hatıra defterinde bu hadiseyle alakalı olarak şunları kaydeder:

“Birinci Harbi umumi arefesinde Bitlis etrafında vuku kabul eden bu hadisede, hadisenin etrafa yayılmaması için Van Valisi Tahsin Bey ve Bitlis Valisi Mustafa Abdulhalık (Renda) ile beraber çalıştı. Hadisenin mahalli, cüz’i ve tesirsiz bir biçimde kalmasına muvaffak oldu.”

Bediüzzaman’a Edilen Müracaat:

Bitlis hadisesini çıkarılanların elebaşları, isyana girişmeden, önce Van’a gelerek Bediüzzman’a başvuru ederler ve kendisinin de destek olmasını isterler. Bediüzzaman’ın bunlara cevabı; 12 yıl sonrasında 1925’te Şeyh Said’in başvuru mektubuna verdiği cevabın aynısı olmuştur.

Hadiseyi bizzat Bediüzzaman’dan dinleyelim:

“Eski Harb-i Umumi’den öncesinden, ben Van’da iken, bazın dindar ve müttaki zatlar yanıma geldiler, dediler ki: ‘Bazı kumandanlarda dinsizlik oluyor. Gel bize iştirak et, biz bu reislere isyan edeceğiz.’”

“Ben de dedim: ‘O fenalıklar, o dinsizlikler, o benzer biçimde kumandanlara mahsustur. Ordu onunla sorumlu olmaz. Bu Osmanlı ordusunda bir ihtimal yüz bin evliya var. Ben bu orduya kılınç çekemem ve size iştirak etmem.’ O zatlar benden ayrıldılar, kılınç çektiler, neticesiz Bitlis hadisesi vücuda geldi. Az vakit sonrasında Harb-i Umumi patladı. O ordu din namına iştirak etti, cihada girdi. O ordudan yüz bin şehitler evliya mertebesine çıkıp, beni o davamda tasdik edip kanlarıyla velayet fermanlarını imzaladılar.”(1)

(1) bk. Şualar, On Dördüncü Şua.

Selam ve Duam ile…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ